Horští vůdci se spoléhají při svých výpravách na oblečení z vlny merino – srsti australských a novozélandských ovcí. Tento materiál si zamilovali zejména pro jeho prodyšnost, která výrazně přispívá k dobré termoregulaci lidského těla, bez ohledu na okolní teploty.
Australská merino ovce s dlouhou srstí.
Merino je přírodní náhradou za syntetické funkční prádlo.
Merino vlna a její vlastnosti
Oblečení z merino vlny oceníte během túr v letním i zimním období například i ve Vysokých Tatrách, které jsou proslulé náhlými změnami počasí. Prádlo z tohoto ušlechtilého vlákna zajišťuje tepelný komfort v jakékoli fázi túry. Merino je snadné a velmi příjemné na pokožku.
Vlastnost Merinova vláken v létě chladit a zimě hřát způsobuje jejich hydrofilní (vodu zadržující) jádro a hydrofobní (vodu odpuzující) vnější část. V zimě získává merino teplo z vlhkosti absorbované z okolí. Proces se nazývá sorpce tepla a je přirozenou reakcí mezi molekulami vody a vnitřní chemickou strukturou merino vlákna (trošku chemie neuškodí ?).
Ale, pro jistotu! Běžný smrtelník by si ho mohl představit následovně: Na množství tepla, které vyprodukuje jeden kilogram Merina, by elektrická deka potřebovala asi osm hodin. V teplém počasí merino vlhkost absorbuje a odvádí ji z pokožky dříve, než se promění na pot, takže zůstáváte v suchu a pohodlí, ať už se potíte v tělocvičně, nebo vás na turistice zastihne déšť.
Oblíbené topy, trička a legíny v sobě často krát spojují výhody prvotřídního Merina s tříprocentní příměsí vláken Lycra ® zaručujících tvarovou stálost materiálu a potřebnou pružnost při pohybu.
Stylová žena sedí na sklale
Při turistice dbejte nejen na styl, ale v první řadě na správné oblečení!
Při výletu nebo výstupu nezapomínejte io pohodlí nohou, které jsou při každém dobrodružství zcela klíčovým prvkem, co řeknete ?! :). Totiž, i ty nejlepší boty bez dobrých ponožek mohou udělat z výletu hororový zážitek.
Vybírejte pokud možno takové, které jsou vybaveny švy zabraňujícími vzniku puchýřů, a také takové, které podporují nohu v oblasti Achillovy šlachy a nártu. Ideální, pokud mají pro větší odolnost zesílenou oblast paty a špičky. Prodyšná zóna se postará o cirkulaci vzduchu a odvádění vlhkosti od chodidla.
Jak vrstvit oblečení na túru
Spodní vrstva
Cílem je odvádět pot, aby zůstala pokožka suchá. Základním předpokladem, aby se tak stalo je dostatečná přilnavost této vrstvy. Nejčastěji se jedná o funkční prádlo ze syntetických materiálů. Přírodní alternativou je právě vlna merino, kterou mají rády i horští profesionálové.

termoizolační vrstva
Během letní turistiky ji můžete klidně vynechat – samozřejmě v závislosti na počasí. V zásadě se jedná o vrstvu, která má udržet tělo v teple. Ideální je proto fleecová mikina nebo svetr během chladnějších dnů.
vnější vrstva
Úkolem je ochránit tělo před větrem, deštěm a jiným nepříznivým vlivům chladného počasí. Ideální jsou proto bundy z nepromokavých materiálů, které však zůstávají prodyšné. I během letních měsíců se doporučuje sbalit si alespoň tenkou větrovku pro případ nepříjemné náhlé bouřky.
https://realitynet.cz/na-letni-a-nezapomenutelnou-dovolenou-do-harrachova/
https://promenybydleni.cz/co-by-mela-vedet-vase-chytra-televize/
https://maxhobby.cz/proc-jsou-vcely-nejuzitecnejsi-hmyz-na-planete-a-jak-se-o-ne-starat/